EUR/CZK  25,390USD/CZK  23,12428.02.2020

Portugal » info

Evropský stát, který spolu se Španělskem tvoří Iberský poloostrov. Místní podnebí je teplé na pobreží a mírné ve vnitrozemí, celkově zdravé.

Lisabon Hlavní město Portugalska, vybudované na sedmi pahorcích jako starý Řím, má velké množství rozhleden (přibližně dvacet, často se na ně lze dostat lanovkou). Z původního města však prakticky nic nezbylo: 1. listopadu roku 1755, na svátek Všech svatých, způsobil neobvykle silný otřes země, že se město rozpadlo jako domeček z karet. Po něm přišla přílivová vlna, která během tří minut utopila deset tisíc lidí. A nakonec požár, který srovnal se zemí město postavené především ze dřeva. Bezprostřední oběti katastrofy činily přibližně 10% obyvatelstva (hlavní město Portugalska mělo tehdy asi 250.000 obyvatel).

Zmizely veškeré umělecké památky, s výjimkou čtvrti Belém, která byla požáru částečně ušetřena. Náměstí Praça do Comércio bylo dlouho považováno za jeden z nejkrásnějších projevů evropské urbanistiky XVIII. století. Otevírá se směrem k Cais das Colunas (Sloupovému nábřeží). Kdo má málo času, může využít služeb „historické“ tramvaje, která jezdí od náměstí Praça do Comércio (od června do září denně od 10 do 15 hodin a třikrát v týdnu večer ve 21 hodin) na dvouhodinovou projížďku po okolí města.

Troia poloostrov se nachází na jih od Setúbalu mezi ústím řeky Sado a Atlantickým oceánem. Měří na délku 17 km a na šířku 1,5 km. Najdeme zde dlouhé pláže s jemným bílým pískem a s průzračnou vodou. Do Setúbalu odtud lze dojet trajektem.

Algarve je svým téměr dokonalým klimatem je nejoblíbenejší portugalskou destinací. Nikoho jiste neprekvapí, že nejvetší pocet turistu mírí na pobreží. Ten dlouhý pás zláteho písku prokládaný bizarními skalními útvary, jeskynemi a tuenly je totiž mimorádne krásný ( Icep ).

Armacao de Pera původně rybářská vesnice, dnes jedno z nejkrásnějších středisek v Algarve lemované skálami.Nesčtné množství restaurací s rybími specialitami. Místo vhodné pro rodinnou dovolenou.

Monte Gordo středisko ležící v blízkosti hranice se Španělskem s nesčetným množstvím restaurací, kaváren a obchůdků je ideálním místem pro Vaši dovolenou. Možnost návštěvy sousedního Španělska

Portimao portugalské město s přibližně 26.000 obyvateli leží v oblasti Algarve (Faro). Velký přístav nad zálivem Arade s dlouhým úzkým mostem je zajímavý především výjevem, který skýtá (především při pohledu právě z tohoto mostu) návrat rybářské flotily z lovu sardinek. I bílé město na pahorku, jeho barokní kostel a zajímave kachlíčkované domy mají také své kouzlo. Turisty ovšem nejvíc přitahuje jedna z nejkrásnějších přímořských oblastí jihu přibližně 3 km odsud, pláž Rocha, jejíž cervené skály vystupují nad světlým pískem; z panoramatických teras lze obdivovat okrové tóny omývané smaragdovým mořem. Nad římsou útesu vede stezka rovnoběžná s pobrežní silnicí mezi jednotlivými hotely směrem na západ, kde jsou přibližně 4 km vzdálené pláže Alror. Pod terasami hučí moře v jeskyních, do nichž je vidět při odlivu.